اطلاعات جلو بردن فک

جلو بردن فک به خاطر كوچكي فك پايين یکی از شايعترين عوارض بيماران مبتلا به آن هستند که به طور معمول درمان اين دسته از بيماران در محدوده سني رشد فعال و در ناحیه عملکردی صورت انجام مي پذيرد. اما آنچه در اين ميان جلب توجه ميكند موارد شديدي هستند كه برای درمان توجه ويژه اي را ميطلبد به طور مثال ميتوان به ناهنجاری های فك پايين در بدو تولد اشاره کرد که ميتواند ادامه حيات را براي نوزاد چالش برانگيز سازد و یا ، شكستگيهاي قديمي در سنين كودكي در صورت كاهش عملکرد فک نيز ميتواند منجر به عوارض شدید در فک گردد. دانستن نحوه تكامل مفصل گيجگاهي-فكي جهت تعيين فاكتورها يا فرايندهاي جديد مورد استفاده (مانند تزريق داخل مفصل گيجگاهي ) در استراتژيهاي درماني ضروري است. در مواردی که فک ها متناسب با صورت نیستند ، ممکن است دندان‌ها مشخص نباشند و منظم روی هم قرار نگیرد. این ناهنجاری را، چه یک مورد مادرزادی باشد، چه نتیجه تصادف و یا اتفاق، می‌توان با عمل جراحی جلو بردن فک و بعد از آن ارتودنسی دندان برای مرتب کردن فک بالا و پایین درمان نمود. این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و فرد چیزی از مراحل جراحی فک متوجه نمی شود.

نقش دندانها در جلو بردن فک

جلو بردن فک برای درمان انحراف فك يكي از مباحث بحث برانگيز در درمان هاي ارتودنسي است . ارزيابي نتايج درمان، توسط روش جراحي فك به همراه جايگزين كردن دندانها كه می تواند در اثر ضربه از دست رفته اند و یا نقص رشدي قسمتی از دهان و دندان باشد.بیماران کاندید به منظور رفع انحراف فك ابتدا تحت ارتودنسي و پس از آن تحت جراحي قرار می گیرند. اگرچه طرح درمان ارتودنسي براي هر بيمار به شرايط و ناهنجاري اوليه بيمار بستگي دارد اما در بسياري از موارد مشابه مشاهده مي شود كه برخي از متخصصان به باز كردن فضا براي جايگزين كردن دندان از دست رفته تمايل دارند. بنابراین نتايج موفقيت آميز جايگزين كردن دندان در بيماري كه تحت جراحي فك قرار گرفته است، باید پس از بررسی های دقیق قبل از عمل ، حین عمل و مراقبت های پس از عمل باشد.

جراحی فک در بیماران دارای فشار خون بالا

جلو بردن فک با استفاده از جراحی برای بیماران با فشار خون بالا باید همراه ملاحظات خاصی باشد. تعریف پرفشاری خون تا اندازه‌ای اختیاری است . عواملی مثل سن، دوام پرفشاری و خطرات غیرقابل قبول مربوط به عوارض قلبی - عروقی همراه آن، باید مورد توجه قرار گیرد. به هر حال مواردی که میزان فشار خون شریانی از 140 به 90 میلی متر جیوه بیشتر باشد، تحت عنوان پرفشاری خون ذکر می‌شود. پرفشاری خون مهمترین مسئلهء بهداشت عمومی در کشورهای پیشرفته است که با وجود فراوانی، به راحتی قابل شناسایی نبوده و اغلب در صورت عدم درمان منجر به عوارض کشنده می‌شود. از نظر عواملی چون سن، جنس ، زمینه ی خانوادگی، نژاد، محیط، وزن و رژیم غذایی ارتباط نزدیکی با این بیماری دارند. نتایج حاصل از بررسیهای علمی و تجربی متخصصان این نکته را می‌سازند که اندازه‌گیری فشار خون که در هنگام جراحی فک در بیماران با فشار خون نرمال یا پرفشار انجام می‌گیرد، عاملی مهم بوده و می‌تواند در جهت تصمیم‌گیری مبنی بر معرفی بیماران در موارد خاصی مورد استفاده قرار گیرد. ناپایداری فشار خون در طی اعمال جراحی و تاثیرات داروهای ضدفشار خون بر روی ناپایداری و خطرات پزشکی در ارتباط باید به قدر کافی مورد بررسی و ملاحظه قرار گیرد. علاوه بر این تعدادی از بیماران دندانپزشکی که در گروه دارای فشار خون قرار دارند احتیاج به اقدامات دندانپزشکی دارند که گاهی ترس از عوارض و حوادث پرفشاری خون مانع از انجام خدمات دندانپزشکی در این گروه می‌شود. همچنین تغییرات افزایشی در فشار خون در مراحل جراحی در این گروه نسبت به گروه بدون فشار خون اندکی بیشتر است . (بیشترین تغییرات در فشار خون در مرحلهء بی‌حسی موضعی در حین جراحی می باشد) لذا در زمینهء بروز حوادث ناشی از پرفشاری خون، استرس ناشی از اعمال جراحی با اهمیت درجهء دوم نقش دارد و فاکتورهای ریسک دیگری چون سابقه عوارض قلبی، سکته ی مغزی و نارسایی کلیوی نقش عمده‌ای را بازی می‌کنند. بنابراین در ارزیابی تاریخچه ی بیماران دارای فشار خون، اگر این فاکتورهای ریسک موجود نباشند، اعمال جراحی در این گروه بیماران محدودیت ندارد ولی در صورت برخورد با فاکتورهای ریسک مشورت پزشکی و لزوم احتیاط فراوان شرط لازم می‌باشد.

  ادمین       4/5/2018 1:17:35 PM    

Back To Top